úterý 13. prosince 2011

Pokladka krytiny Lindab Mega cast 2

Po instalaci krytiny do ulice jsem se vrhnul na přípravu zadní části domu a pokládku krytiny ve směru do zahrady. Nejprve jsem musel vyplnit stěnu izolací včetně přídavných rámu na celkovou tloušťku 300mm (později přibude dalších 50mm z vnitřní strany do instalační roviny). Poté jsem z vnější strany připevnil a důkladně přilepil závětrnou difúzně otevřenou fólií Tyvek solid, která bude sloužit jako protivětrná a protideštová vrstva pod palubkovým záklopem. Na tuto fólií později po položení krytiny a oplechování prišroubuju podkladní hranolky které budou tvořit nosný rošt palubek a větrací mezeru. Začal jsem s pokládkou na střeše obývacího pokoje s pomoci bráchy a po položení 4 řad plechových šablon jsem si připravil první šablonu na vikýř. Bohužel teprve teď při instalaci krytiny na vikýř jsem zjistil, že dodavatel udělal další chybu v objednávce a dodal mi špatně délkové rozměry pro 5ks šablon určených na vikýř! Měla být délka 3,93m a bylo dodáno 3,7m. Proto jsem musel šablony nadpojovat i délkově. Mohl jsem to řešit reklamací, ale to by znamenalo zdržení min. o další týden a vzledem k počasí a datumu jsem si to nemohl dovolit. Sklon vikýře je navíc pod "doporučenou"(15st.) hranici sklonu a má 12,5st. proto jsem veškeré spoje šablon tmelil pomoci polyuretanového lepicího tmelů sikaflex - podél i napříč šablon. viz. obrázky.
První šablonou na vikýři prochází tubus komínového tělesa a tak jsem po zaměření otvoru tento vystřihl pomoci nůžek na plech - šlo to docela dobře. Hrany otvoru jsem stejně jako všechny upravované nebo odřené místa zatřel opravnou barvou. K Utěsnění komínu jsem použil rozebíratelnou manžetu z EPDM, kteru jsem důkladně přitmelil a přišrouboval dle návodu. Z blízka to vypadá docela šíleně, ale při pohledu ze zahrady je to bez problémů. Nakonec jsem na komín instaloval i ochranný odvodňovací lem, který jsem opět podtmelil v místě dotyku s komínem. To samé mě čeká ještě při průchodu střechou nad obývacím pokojem. Zítra bych rád dokončil střechu pod vikýřem a vrchnul se na dokončení oplechování. 
instalace folie Tyvek solid na stenu

ve spodni casti bude folie pozdeji prilepena na prechodove oplechovani  : krytina - stena


vsechny okraje folie jsem peclive prilepil ke konstrukci pomoci pasky Delta multiband

instalace folie v jednou cloveku pri velkem vetru je opravdu zabava pro pevne nervy

zacatek instalace plechovych sablon

zatmeleni spoje rozebiratelne manzety Dektite

podtmeleni okraje manzety pred prisroubovanim - pred nanesenim tmelu nutno vytvarovat okraj manzety dle profilu krytiny

hotovy prostup strechou

nadstaveni kratke sablony - spatne dodan rozmer, vsechny spoje dmeleny polyuretanem

deleni krajni sablony pomoci nuzek. Nejprve na hrubo o 2cm vic a potom presny rozmer a nasledne zatrit hranu opravnou barvou

vikyr i polovina strechy je hotovo

jeste oplechovani a strecha je hotova

úterý 6. prosince 2011

Pokladka krytiny Lindab Mega

V sobotu jsme se nakonec sešli čtyři. (já, brácha, švagři). Nejprve jsme museli upravit lešení tak, aby se z něj dalo dostat pohodlně až na střechu. Potom jsme začali nosit plechy na zadní střechu nad obývákem, kde jsme si je podle rozměrů ukládali na dvě hromádky. Já jsme ještě v pátek dokončil štítové lemování a připevnil větrací mřížku na hřebenu střechy. Střecha do ulice je složená že 24 ks. pasu Lindab Mega. Pokládku jsme začali z prave strany a příčný spoj jsem v přeložení vždy vytmelil polyuretanovým tmelem z důvodu nízkého sklonu.(14,5st.) Od štítového lemování jsem dělal dilatační mezeru 1cm. Po založení první řady už to šlo docela dobře. Ve spodní části jsem těsně ke kraji vkládal profilové EPDM těsnění. přes které jsem plech přišrouboval k okapnímu plechu a lati. Přes čtvrtou řadu prochází vyústění odvětrání kanalizace, tak jsem po zaměření musel vystřihnout otvor do plechu a na utěsnění jsem použil těsnicí manžetu, kterou jsem opět přitmelil polyuretanovým tmelem a přišrouboval 16ti. šrouby. Pult do ulice je tedy hotový a musím jenom dodělat hřebenové oplechování.

vyrovnavani sablon kolmo na laty , rovnobezne s okapem

detail kotveni do krajni laty. Odvetrani bude reseno zadem.

hotovo Lindab Mega -tmave seda polyester mat

detail montaze manzety. podtmeleni polyuretanovym tmelem

manzeta pripevnena a dodatecne zatmelena hrana. (z ulice nejde vubec videt)

Pohled na severni leseni z ulice

jednoduchy "vytah" na plechove sablony

Zadní střechu možu začat až po dokončení instalace všech vrstev izolace tak, abych měl k čemu později připevnit oplechování. Zítra bych chtěl mít zadní část připravenou na položení krytiny. 
vikyr uz je pripraven na zafoliovani (ochranna vrstva pod palubkovy obklad)(vrstva izolace nyni 30cm Isover UNI)

dokoncuji izolaci vnejsiho plaste nad oknem do loznice

detail pripraveneho hranolku k montazi ke krovu

nad oknem jsou uz 2 vrstvy (160+80)

160mm izolace kolem okna v nosnem ramu

osazene rosty pro instalaci druhe vrstvy (80mm)

detail reseni rohoveho napojeni ramu pro izolaci

pohled na osteni vytvorene pomoci pasu OSB 15mm sirky 310mm, napojeni na parobrzdnou OSB desku plaste domu bude pres dilatacni provazce a vytmelenim polyuretanovym tmelem + prelepeni airstop paskou.

detail izolace pridavneho ramu u okenniho osteni pomoci PUR klinku

středa 30. listopadu 2011

Instalace zlabu a oplechovani cast 2.

V pondělí jsem s pomocí kamaráda v jeho klempířské dílně naohybal potřebné oplechování. Nejprve jsou to okapní plechy a štítové lemování. Po položení krytiny Lindab budu ještě potřebovat naohybat hřebenové oplechování a přechodové oplechování na stěnu pro zadní střechu. To ale až po položení krytiny a zaměření potřebných rozměrů. Přechodový plech do žlabu jsem udělal stejný, jako nabízí Lindab s rozvinutou sirkou 245mm, ale štítové lemování jsem dělal na míru mojim potřebám a požadovanému designu - rozvinutá šířka 340mm. Taky jsem musel investovat do koupě klempířského nářadí, protože jsem doma nic neměl. Celkem mě to stalo cca 1050,-kc. (Klempířské kleště 630,-kc!!, nůžky na plech stanley 419,-kc) Ale věřím, že je v budoucnu ještě užiju u dalších projektu. 
ohybacka plechu

okapni plechy - hotovo (jsou svetle protoze jsou potazeny ochrannou folii)

moje klempirske naradi
V úterý jsem zajel ke švagrovi pro fošny na lešení a taky jsem se po cestě stavil na pile a koupil 6ks nových. Takže teď mám celkem 16ks. fošen a můžu konečně používat i lešení, které ale musím nejprve dodělat. Lešení jsme na hrubo postavili se švagrem Petrem a tchánem minulou sobotu. Opět jsem použil staré šrouby, které jsem na začátku stavby používal na šalování základů, takže se opět využili a demontáž lešení bude bez problémů a hlavně bez poohýbaných hřebíků. 
Včera a dnes jsem dokončil instalaci všech žlabů. Šlo to docela dobře i když instalovat spojených 13m žlabu v jednom člověku tak, aby žlab nebo já nespadl že stechy bylo docela na hraně. Zkouška odtoku dopadla výborně a tak jsme se pustil taky do oplechování. Nejprve přišly na řadu okapní plechy, které budou tvořit přechod mezi krytinou a žlabem. Spoje mezi plechy jsem tmelil polyuretanovým tmelem. Plechy jsem si při krajních čelech žlabu upravil tak, aby všechna voda tekla do žlabu. Poté přišlo na řadu štítové lemování. To jsem si opět u žlabu upravil tak, aby voda z lemování skončila všechna ve žlabu a myslím, že na truhláře se mi to povedlo docela dobře. viz. obrázek. Zítra dokončím lemování a v sobotu bude brigáda na zakrytí střechy, má pršet, tak snad to nějak dopadne. 
rozkresleni otvoru pro kotlik

vystrihnuti otvoru nuzkama

otvor delam tak, aby byl zlab pevny, ale aby sel ohnout konec nahoru pro dovod z koncove zasti zlabu

po vystrizeni otvoru jsem tento vyklepal tak aby kapky nestekaly po spodni plose zlabu , ale odkaply dolu do svodu. (presne podle navodu Lindab) vsechny tyto zasahy jsem pozdeji pretrel opravnou barvou

instalovany zlab a okapni plech

detail okapniho plechu behem prace

detail reseni napojeni stitoveho a okapniho plechu do zlabu

detail profilu stitoveho lemovani

lemovani je kotveno z boku srouby s tesnenim a pomoci hacku z plechu na latu

okapni plech a zlab na vikyri

čtvrtek 24. listopadu 2011

Dodavka krytiny, Instalace žlabových háku a žlabu 1.cast

Objednaná střešní krytina měla dojít do 14 dnů, ale už v pondělí mě kamarád volal, že krytina bude na stavbě za půl hodiny.Po složení balíku s plechy na garáží jsem se zděsil, protože profil na krytině nebyl takový, jaký jsme si objednali. Chtěli jsme Lindab Ideál, a místo toho nám Lindab dodal Lindab Mega. Naštěstí zrovna přijel kámoš, přes kterého jsem krytinu objednal a tak začal kolotoč obvolávani dodavatele a ten zase Lindab, aby jsme zjistili či to byla chyba. Bohužel chybu asi udělal dodavatel i Lindab. Dodavatel sice poslal na naceneni všechno v pořádku, ale někdo v Lindab změnil provedení profilu na Mega a dodavatel si po odsouhlasení objednávky této změny nevšiml. Takže krytina přijela Mega, profilové těsnění na Ideál a zbytek byl v pořádku. Asi po hodině vyjednávání s dodavatelem, Kamcou, a Lidabem jsme s Kamcou souhlasili, že si tento profil necháme a dohodli jsme se na dodatečne slevě 12 tis.kc. protože si necháme profil, který jsme nechtěli.
Dneska jsem se pustil do přípravy k instalaci střešních háku. Nejprve jsem k první střešní latí připevnil další dvě rady laty, které budou tvořit podpěru pro okapní plech. Potom jsem do těchto tři řad latí vyřezal aku maflem drážky na zapuštění háku nad každým krovem. Nakonec jsem přibil větrací mřížku, kterou jsem před tím musel šířkové upravit z 80mm na 70mm pomoci moji pasové pily. V Místech uložení háku jsem mřížku později vysekl dlátkem. Taky jsem si připravil všechny háky na ohýbání. 16ks do ulice (sklon na dvě strany) 12 háku do zahrady a 6 háku na vikýř. Zítra mi kámoš půjčí ohýbačku a tak háky naohýbám. Sklon okapu dělám 5mm/m a přední návalku okapu budu mít o 6mm níž než zadní část okapu - podle normy - (při přelití okapu teče voda od domu) viz. obrázek.

instalace vetraci mrizky na vikyr

mrizku pribijim "terakama" delky 25mm

Haky stejne jako cely okapovy system mame od Lindab Rainline - zaruka 30 let.

rozmereni haku na vikyr

haky do ulice se skonem na obe strany pro dva svody
AKTUALIZACE:
 Dneska jsem začal s instalaci háků, protože už je v noci celkem zima, a já měl háky ve stavební boudě, tak byly docela promrzlé a při ohýbání háků mi praskala povrchová úprava. Celkem jsem takto "poničil" tři háky, které budu muset přetřít opravnou barvou Lindab. Potom mě napadlo, že bych mohl zkusit hák v místě ohybu nahřát horkovzdušnou pistolí, aby povrchová úprava trošku změkla a "natáhla se" přes ohyb. Tento trik se mi velmi osvědčil a všechny další háky už jsou v pořádku bez poškození. 
Ohýbání háků jsem dělal tak, že jsem si na kus OSB desky nakreslil sklony střechy a přiložil hák do polohy, jak aby odpovídal návrhu. Potom jsem ohýbačku seřídil postupně tak, aby hák po ohnuti odpovídal pro daný skon střechy. Protože konce falešných pohledových krovu nejsou přesně vodorovné (nejde okem vidět) tak jsem nejprve instaloval krajní háky a pomoci šňůrek potom odměřoval polohy dalších háku a ohýbal je podle skutečně polohy tak, aby okap byl ve finále pěkně rovný se sklonem 5mm/1m.
 Dnesni fotografie:
vlevo ohnuty hak bez nahrati - vpravo po nahrati horkovzdusnou pistoli

haky naohybane presne pro danou pozici s prihlednutim k nepresnostem strechy

rucni ohybacka haku s dorazovym sroubem

pripraveno na odmereni vnitrnich haku

vikyr je pripraven na montaz okapu

nejprve krajni haky, potom stredovy a nakonec ostatni polohy vzdy jsem si kontroloval jestli haky pekne strihaji za sebou pri bocnim pohledu


krajni nejnizsi hak je celkem "na kratko" proto jsem pouzil 2x vrut Rapid, ktery hak kotvy az do falesneho krovu pres latu, kontralatu, palubkovy zaklop, takze drzi opravdu dobre.