sobota 21. července 2012

VONAVA FASADA 2 cast

Od tohoto týden mám na stavbě brigádníka, který mi pomáhá s montáží fasády na náš dům. Jmenuje se Tomáš a je mu 18 let. Učí se na tesaře.
Tomas natira podkladni listy

 Protože kamarád Ivo začal chodit do nové práce a nemá už čas na výpomoc, tak jsem rád, že mám s kým pracovat na fasádě a Tomáš je rád, že nemusí nikam dojíždět na brigádu a taky se snad něco u mě přiučí. Tomáš je taky čtenářem mého blogu a tak jsem rád, že už mohl pochopit můj přístup k práci a moje techniky a nemusím mu nic dlouze vysvětlovat a taky se ničemu příliš nediví. Spolu s Tomem jsme dokončili jižní štít domu a pokračovali jsme s obkladem nad verandou a garáží.

prace na tretim patre leseni uz jde pomalu, protoze vic clovek chodi nez dela

byl to docela adrenalin

 Stejně jako dole tak i nahoře jsou větrací mřížky nasávací i odvětrávací i pod a nad okny. Práce ve dvou je pro mě příjemná změna. I když Kamca začala taky chodit na stavbu pomáhat a udělali jsme spolu jižní stranu garáže, tak nemůže chodit na celý den kvůli malému.
prvni dve prkna zalozena nad verandou

detail vetraci mrizky pod oknem

Tomas na strese

tuto opernou konstrukci jsem navrhl tak, aby se zebrik nedotykal ryny - funguje to skvele.

tuto cast jsme delal s Kamilkou

hned potom jsme demontovali leseni, ktere u vchodu zavazelo

 Doteď jsem se řídil na domě heslem "poruč a udělej si sám" - teď už si užívám toho, že poručím a Tomáš to bez řeči udělá: přinese, odnese, zanese, vynese, uřeže,podrží, atd.....rychle a spolehlivě. Doufám, že i počasí se trošku zlepší a budeme příští týden moci pokračovat na severní straně domu s obkladem. Už mi totiž volal dispečer z Lomaxu a předběžné jsem se domluvili na montáží vrat za 14 dnů. Do té doby musí být garáž vyklizena a připravena na montáž. Věřím, že spolu s Tomem to zvládneme. 
celkovy pohled z ulice

celo garaze jsem delal sam


dnes jsem zalozili i severni stranu
Detail vlozeneho rohoveho ukoncovaciho hranolu u garaze

hranol je pripevnen pomoci 4ks nerez sroubu delky 140mm, ktere jsou zapuseny tak, ze nejsou videt.

detaily konstrukce

detail spodniho vetraciho tahokovu v rohu garaze

detail obkladu mezi krovy garaze


pátek 20. července 2012

EPS do podlahy přízemí 1 část

Jak už jsem psal, do podlahy jsem se rozhodl použít EPS Styrotherm plus 100. Protože zrovna pršelo, tak jsem se s pomoci Kamči vrhl na pokládání polystyrenu do obývacího pokoje. Četl jsem několik různých článku a diskuzi jak by se to mělo zpravne dělat a existují v podstatě dva názory. První říká, že pod EPS se na asfaltovou izolaci už nic nemusí dávat a prostě se nahází polystyren, který si sedne po zalití podlahy. Druhý říká, že mezi asfaltovou hydroizolaci a EPS by měl být natažený igelit, resp.fólie, protože z izolace se uvolňuje dehet, nebo jde o nějakou chemickou reakci atd... No prostě jsem to vyřešil jednoduše. Založil jsem si první řadu EPS tl. 50mm a tu jsem si pomoci horkovzdušné pistole vytvaroval podle nerovnosti u spojů jednotlivých pasu hydroizolace tak, aby EPS sedělo celou plochou na podlaze. Potom jsem desky oddělal a pod celou řadu jsem podložil obaly z jednotlivých balíku EPS, které jsme trošku překládal přes sebe. Je to jenom takový "alibismus", abych si mohl říct, jo něco tam mám, kdyby náhodou, ale nepřikládám tomu velkou váhu.
Naštěsti jsem jsem si pohlídal rovinnost základové desky, tak teď nemusím řešit žádné složité vyrovnávání podkladu pískem atd... Sice nějaká nerovnost je, ale díky čtyřem vrstvám EPS se rozloží do větší plochy a protože nebudeme dělat podlahovku, tak nevidím problém, když bude třeba uprostřed obývacího pokoje místo 4,5cm anhyscreedu nalito 5,5cm.
Pokládání šlo velmi rychle a za chvilku už i Kamca řezala EPS na pasové píle jako nic. Nejprve jsme položili dvě vrstvy a teď na to přijde natahat trubky k topení vodě a potom se udělá další vrstva a na tu přijdou kabely elektriky a nakonec se to zadělá poslední vrstvou a na tu přijde už anhyscreed. Elektrikář mi rádi dát kabely rovnou pod anhydrid kvůli chlazení elektrických rozvodu, ale nevím jak bych to technický dělal, když pod litou podlahu musím natáhnout separační fólií. Ještě to musím promyslet. 
dukladne vysati podkladu pred pokladkou

prvni kusy eps 50mm


tvarovani ze spodni strany v miste prelozeni hydroizolacnich pasu

detail po nataveni - deska sedi celou plochou - jde to velmi rychle a spolehlive

pote podlozeni obaly z EPS

nasledne pokladani druhe vrstvy s prekladanim jednotlivych spoju

Kamca reze EPS na pasove pile

pod krbovou vlozkou bude XPS 100mm+40mm a potom armovany beton tl. 9cm.


neděle 8. července 2012

VONAVA FASADA 1 CAST.

Tak jsem se konečně pustil do montáže fasádních prken ze Sibiřského modřinu na náš dům. Nejprve jsem s Kamilkou vyzkoušel jak to půjde v zadní části domu vedle balkónových dveří. Plán je takový, že se přesně do roviny založí první prkno, které má ze zadní strany drážku, do které zapadá větrací tahokov a prkno se přišroubuje v horní neviditelné části pomoci vrutů Rapid 2000 a ve spodní části nerezovýma sroubama.
prvni prkno nasi fasady


 Nerez šrouby používám jenom u podélných napojení prken a u zakládacího prkna, kde by mohlo hrozit vlivem kroucení prvního prkna vysunutí tahokovu z drážky. Pro vymezení přesných vzdálenosti jednotlivých prken jsem si vyrobil z překližky jednoduché přípravky, které mi dávají přesnou pohledovou vzdálenost mezi jednotlivýma prknama 120mm a protože prkna mají 144mm tak na přichyceni zbývá 24mm - překrytí. S Kamcou jsme potom udělali 7 rád prken po obvodu kuchyně a jídelny až po hlavní dveře do domů.
pripravek na roztece prken - pred rozrezanim na 2 stejne kusy


detail rohu kam prijde vlozit rohovy hranol 55x55mm

 Další dny jsme potom pokračoval mezi okny, kde jsem prkno přesazoval 22mm do prostoru ostění okna, tento prostor později vyplním izolaci hofatex 20mm a zaklopím prkny po obvodu okna. Pod každým oknem jsem ještě udělal větrací otvory opět kryté tahokovem, který bude později překryty parapetem, takže nebude z ulice vidět. Vedle vstupních dveří jsem ještě před montáží prken musel vložit rohový hranol, který bych tam později nedostal. A protože hranoly které jsem koupil taky v kvalitě "C" byly opravdu velmi křivé a popraskané, musel jsem si je v dílně srovnat na hoblovce a protahovače. Původní rozměr byl 70x70mm a teď mám rohové hranoly 55x55, ale jsou 100% rovné a bez prasklin a vad. Proto budu muset tyto rohové hranoly vypodkládat tak, aby ve finále roh pěkně vypadal.
instalovany rohovy hranol

nadstaveni delky hranolu

hranol jsem odsadil pomoci prilozek z OSB 22mm

detail spoje hranolu


prkna jsem rezal pod uhlem 2 st. tak aby predni hrana presne sedela i kdyby hranol nebyl presne kolmo

vyrezavani drazky pro vetraci mezeru pod oknem


mrizku jsem upevnil pomoci malych vrutu

vetraci mrizka neni az do kraje okna tak, aby po instalaci parapetu nebyla tak videt

 Protože že přední části domu pod verandou nemám udělané lešení, tak se těžká prkna nad okny nedají dávat v jednom člověku. Byl jsem proto velice rád, že se mi nabídl kamarád Ivo, se kterým se známé od malička a taky jsme spolu byly na SOU Nábytkářském. Práce s Ivošem jde jedna radost, protože Ivo je stejně jako já "od fochu" a nemusím mu nic vysvětlovat a po pár prknech stačí zavolat "jednu pětku samca" nebo "pětku bez kormidelníka" a hned mám nachystané přesně to co potřebuju. Ve finále mě ještě pozvali k ním na oběd (bydlí naproti přes ulici ve školním bytě) - no nevím, kdy mu to dokážu oplatit. Lepšího nádeníka bych si ani nemohl přát. A protože Ivo přišel i druhý den, tak jsme stihli udělat dalších 20 řad prken z jižní strany kuchyně a kdyby se nám nezadrhlo naklápění pokosové pily, kterou jsme museli rozebrat, vyčistit a namazat, tak by jsme stihli ještě aspoň 5 řad.
dodelavky mezi krovy jsme si uz delal sam

hotova cast pod verandou - je videt jenom 3cm prouzek tahokovu


detail vetraci mezery

detail podelneho spoje - vsechny spoje jsou na "pokos" a zajisteny nerez vruty



na jizni strane pod verandou bude ukryta venkovni zasuvka na vanocni osvetleni

detail krabicky
 
soucasny stav fasady

 Protože je tento týden ale pekelné horko (každý den cca 34st. a na slunku i 38st) tak jsme se na to zatím vykašlali a pokracuju že severní strany s montáží větracího roštu. Celou severní stranu domu jsme s tátou připravili během Ct a Pa.




V sobotu jsem si potom na motorce zajel k panu Hrabankovi pro další šrouby a nýty, protože už jsem neměl čím připevňovat větrací mřížky a rošty. V sobotu jsme potom s Kamilkou začali pokládat EPS do podlahy obývacího pokoje, ale o tom později.