úterý 23. dubna 2013

Drevene schodiste

Postup výroby schodiště jsem se rozhodl publikovat na mém druhém blogu o truhlařině.
                                                 PEkne TRuhlarstvi.
Najdete tam veškeré informace a postup jak jsem realizoval naše schodiště do podkroví.
1. cast : Projekt
2 cast : vyroba bocnic
3.cast : Montaz podesty a sloupku
4 Část: Montáž hlavního ramene
5. Cast: Vyroba a montaz zabradli 

sobota 13. dubna 2013

Falešný trám v kuchyni a ostění

V tomto týdnu jsem se pustil do výroby ostění, parapetů a falešného trámu v kuchyni a jídelně. Ostění jsem lepil na pěnu a kombinoval s PVAc lepidlem v místech podkladních paklíku. Tam kde byli silnější paklíky víc než 1cm jsem prostor vyplňoval tvrdou izolační vatou. Parapety jsem taky lepil na pěnu. Protože dodavatel nemá skladem tloušťku 11mm se kterou jsem na ostění počítal, tak jsem musel objednat tloušťku 24mm a na moji pásovce jsem veškeré ostění podélně rozřezával na dva kusy o tloušťkách cca 11mm. Šlo to docela dobře i když šířka ostění je skoro 23cm. Kvalita sibiřské borovice na ostění je A-A takže z obou stran je velmi pěkná. Po nalepení ostění jsem přední hrany pomoci malého kovového hoblíku zarovnal do roviny se stěnou a přilepil jsem ukončovací listy. Ještě zbývá zabrousit hrany a napustit tungovým olejem.
Falešný trám je taky dělaný ze spárovky sibiřské borovice, ale tentokrát jsem měl k dispozici jenom tloušťku 18mm a tak výsledná tloušťka obkladů po podélném rozřezání spárovky je cca 8mm. Obklad falešného trámu jsem opět lepil PVAc lepidlem Ponal a přistřeloval hrabičky. Po zahoblováni a vybroušení spojů jsem strhnul hrany a napustil obklad lazurolem stejně jako jsou napuštěné i pohledové krovy. Ještě před obložením odtahové větve VZT z kuchyně jsem musel upravit koleno na konci větve pomoci horkovzdušné pistole tak, abych do něj dostal plechový límec koncovky. Šlo to pěkně. Po nahřáti KG změklo a mohl jsem do kolena narvat límec. Taky už mám hotovou stolovou desku jídelního stolu, která je ze zbytku podlahových prken. Podnož stolu je že stařičkého stolu od stařenky, kterou jsem opravil a Kamča ji natřela na růžovo. Ještě zbývá dodělat ztracenou zásuvku. (zatím to bude stačit a v budoucnu plánuju vyrobit stůl 900x1600mm) Lampa nad stolem je z IKEA. 

detail bocniho osteni pred zaklopenim

pro lepsi pevnost jsem do vaty udelal otvory, ktere jsem taky vyplnil penou

osteni je velmi pevne a stabilni


k fixaci behem lepeni jsem pouzival zbyle prkna z podlahy


Kamca mi pomahala rezat sparovku na dve poloviny

detail vytvarovaneho kolena KG po nahrati pistoly a vlozeni limce koncovky VZT


boky tramu jsem prilepoval a pristreloval k pripravenym hranolkum






potom jsem prilepil na spodni cast zebrovani pro lepsi pevnost a stabilitu

spodni dily jsme potom jenom lepil a zajistoval papirovou paskou


podelne spoje jsem delal do pokosu



detail osteni v jidelne po nalepeni obvodovych list - jeste zbyva vybrousit a naolejovat

v rohach jsou listy do pokosu a na vnejsi hrane je ozdobne frezovani



na hranu jsem daval PVAc a na prilepeni ke zdi jsem pouzil trochu sikaflexu

hobliny po zacistovani hrany hoblikem

osteni v pracovne



hotovy tram po natreni lazurolem


úterý 2. dubna 2013

MASIVNÍ PODLAHA 2. část - broušení a olejování

Dneska jsem ráno vrátil brusku do prodejny s podlahama, kde jsem si ji v patek odpoledne vypůjčil. S pomocí Kamči a mojeho taty jsme za vikend celou podlahu vybrousili a Kamča naolejovala jednou vrstvou. Protože jsem podlahovou brusku nikdy před tím neměl v ruce, tak chvilku trvalo, než jsem to dostal do ruky a potom už to jelo jedna radost. Ještě před broušením jsme ale všechny vady jako jsou popraskané suky, prasklinky a nepřesnosti zatmelil dvousložkovým tmelem "Poly tmel dřevo", který jsem natonoval do barvy suků. Celkově jsme spotřebovali skoro 2kg tmelu a trvalo to několik hodin.  Začal jsem brousit v ložnici, kde jsem si chtěl v prostoru pod postelí vyzkoušet jak se vlastně s tímto strojem pracuje. 
Svagr mě trošku strašil, že bude bruska hodne prášit a že se musí většinou po broušeni znovu vymalovat. Profi bezprašná bruska BONA mě ale velmi přijemně prekvapila a při správné technice broušení se prakticky vůbec neprášilo. Broušení jsem prováděl takto:
1. broušení - diagonálně na směr dřevních vláken
 pro odstranění nerovnosti mezi jednotlivýma prknama (zrnitost pasu 80)
2. broušení - diagonálně v opačném směru (kolmo na předchozí brus opět zrnitostí 80)
3. broušení - podél vláken zrnitost 80 ( po tomto broušení otec vybrousil obvod mistnosti ruční krajovou bruskou zrnitosti 80
4. broušení - podél vláken zrnitost 100 ( po tomto broušení otec vybrousil obvod mistnosti ruční krajovou bruskou zrnitosti 100
5.broušení  - podél vláken zrnitost 120 (po tomto broušení jsme doladili zabroušení kolem stěna a rohů s pomocí malé vybrační brusky Makita 
V prostoru malé chodbičky, kde jsem se nedostal s Bona bruskou jsem prostor vybrousil moji ruční pásovkou Makita.
V prodejně jsem si vzal od každé zrnitosti 5ks pásů a 10ks kotoučů na krajovou brusku. Nakonec jsem ale použil od každé zrnitosti jenom jeden pas a 4 kotouče. A to jsem vybrousil cca 130m2 a pásy vypadají že by klidně zvládly mnohem víc.  Zbytek se vrátil s bruskou. Cekově nás pujčení stálo i s pásy přesně 1.600,-Kč.
Zítra budeme s Kamčou olejovat druhou vrstvou v podkroví. V koupelně potom plánuju další 2 vrstvy. Po olejování jsme přebytečný olej po hodině setřeli savou hadrou.
Jak už jsem psal tak na olejováni podlahy používáme olej Lignea - Čínský dřevní olej tungový.  Pro první vrstvu jsem olej naředil v poměru 1:10 s terpentýnem a zahřál ho na vařiči na cca 50 °C pro hlubší napuštění. Olej a terpentýn  jsem nakoupil v obchodě stránek CESTA DŘEVA.
tmelení v hale

připraveno na broušení

zatmelená kuchyně
bruska Bona

první brus diagonálně na směr vláken

srovnávání prken úhlopříčným brusem

detail pásu brusky

tata brousí kraje

šlo mu to velmi rychle

malou chodbičku před technickou a wc jsem vybrousil ruční Makitou

zabrušuju roh vibrační bruskou

Kamča začína olejovat v ložnic

Kamča v akci

stírání přebytečného oleje
hala po první vrstvě

olejování kuchyně po důkladném vysátí povrchu

Kristiankův pokojik

olej jsem přelil do obalu od lepidla a naředil terpentýnem
skoro hotová první vrstva oleje