středa 29. října 2014

Stavba opěrné zídky - sever

Už se pomalu blíží zima a já toho musím ještě spoustu stihnout než začne mrznout. Se změnou času na zimní už po práci nic venku neudělám, protože je hned tma a tak jsem využil volna v tomto týdnu, kdy jsem mohl v pondělí a úterý pracovat na terénních úpravách za domem. Vím že podle zákona musí být každá opěrná zeď vyšší než 1m schválena stavebním úřadem a vybagrováním dvora do svahu bude nutné tyto tereni lomy nějak zpevnit. Proto se chci na jaře zastavit na stavebním úřadě a získat dodatečně povolení pro tyto stavební práce, stejně jako pro stavbu přístavku = dílny. Opěrná zeď ze severní strany od sousedova pozemku je ale celkem nízká a nad terénem ze sousedovy strany bude vysoká jenom cca 30-40cm a tak myslím, že ji můžu postavit i bez povolení. Soused nic nenamítá a je rád, že se mu nebude ujíždět orná půda do mého dvora jak tomu bylo doposud.
 Nejprve jsem v sobotu dokončil vedení odpadů a přívodu vody a elektřiny na dvoře tak, abych mohl začít kopat základ pro opěrnou zeď. V pondělí jsem potom zajel do stavebnin, kde jsem nakoupil vše potřebné na stavbu zdi a to je: ztracené bednění šířky 20cm, betonářskou ocel pr.10mm, cement. Zajímavá perlička je, že prodejce neměl žádného řidiče, který by toto zboží přivezl ke mě na barák a tak mi řekl, jestli si to nechci odvézt sám jejich autem. Takže jsem tam nechal Cordobu a jejich náklaďákem jsem si přivezl zboží domů a zase jim ho potom vrátil na prodejnu a vyzvedl si svoje auto. (to jsem ještě nezažil). Štěrk jsem si nechal dovézt minulý týden.
Konstrukci zdi jsem si navrhl ve SketchUp8, abych měl představu o spotřebě materiálu.
Samotnou stavbu jsem zahájil nejprve natažením šňůrky a vyměřením přesné hranice pozemku. Sokl domu je přesně 2m od hranice pozemku a tak jsem prodloužil tuto vzdálenost dál do zahrady a získal hranici pozemku. Od této hranice jsem potom svah zarovnal a vykopal do hloubky cca 50cm (ve finále po terenich úpravách bude základ cca 70cm v zemi)
Šňůrku jsem si potom na upevňovacích kolíkách vyrovnal do vodorovné polohy a s pomocí kousků latě jsem odměřoval stejnou hloubku výkopu po celé délce zdi. Tím jsem získal perfektní rovinu pro založení zdi ve svahu. Na dno výkopu jsem rozhodil vrstvu štěrku cca 5cm a na tento podklad jsem vyléval první vrstvu betonu do kterého jsem za čerstva zakládal první řadu ztraceného bednění. Šlo to velmi dobře a beton jsem dělal hustější, aby dobře nesl betonové tvarovky. Kazdou tvarovku jsem vyvážil a doladil s pomoci velké gumové palice, která se mi už v minulosti velmi osvědčila pro tento účel. Za úterý jsem stihl vykopat cca 11m základu pro tuto zeď a odpoledne vylít a usadit první řadu tvarovek. Poslední míchačku už jsem naléval do tvarovek po tmě. Ještě za čerstva jsem si nařezal tyče a napichal je do tvarovek abych mohl v sobotu pokračovat ve vylévání dalších rád tvarovek betonem. 
moje navrhy ve SketchUp8

castecne dokoncene rozvody odpadu a vody po zahrade
foto z prubehu prace na vykopu

tady uz mam snurku usazenou vodorovne a doladuju stejnou hloubku po cele delce steny

skoro hotova prvni vrstva bedneni

pro presne upevneni velmi silne napnute snurky se mi osvedcila mala truhlarska sverka

krasne to striha rovinu - z bednenim se pracuje opravdu dobre a jednoduse


detail usazovani tvarovky do betonoveho podkladu - toto je konec steny, kde budou jenom 3 rady tvarovek
DOPLNENI FOTEK:






čtvrtek 9. října 2014

Tak co? Uz topite?

V minulém týdnu jsem si koupil kartáč a drát na čištění komínů. Už když jsem stavěl plechovou střechu, tak jsem věděl, že kominíka na ní nepustím, protože by mi ji "pomačkal". Komín si budu pravidelně čistit sám a tak se mi štětka bude hodit každý rok. Vím, že v případě pojistné události způsobené požárem od krbu a komínu by mi pojišťovna bez potvrzení o odborném čištění spalinové cesty nic neproplatila a ještě bych dostal pokutu až 25 tis., ale vzhledem k provedení, kdy je celá část komínu viditelná v interiéru, kvalitně zaizolovaná a pod kontrolou během topení neočekávám žádné komplikace a věřím, že žádný požár nehrozí. Byl jsem moc zvědav kolik sází v komínu bude. Letos na jaře po první topné sezóně jsem se k vyčištění nějak nedostal (prostě jsem si řekl, že to udělám až na podzim). Nejhorší na čištění komínu bylo přesvědčit mého 3-letého synka Kristiánka, že na střechu se mnou opravdu nemůže a dostat ho ze žebříku dolů, když se rozbrečel a křičel, že mě chce na střeše "pomáhat". Pak už to šlo velmi rychle. vylezl jsem za komín, odjistil horní kryt a protáhl štětku komínem 2x nahoru a dolů. Šlo to celkem lehce jak jsem očekával a zdálo se, že v komínu nic není. O to větší pekvapení bylo, když jsem potom v obývacím pokoji otevřel dvířka krbu a komora byla naplněna jemnýma sazama až po dvířka. Po vybraní sází jsem začal rozebírat horní "deflektory" abych se dostal k vyčištění výměníku nad komorou a přitom mi dolů napadala ta samá hromada sází jako poprvé. Vyčistil jsem výměník štětkou která byla součástí příslušenství vložky a všechny saze vysál starým vysavačem, který mi zrovna vypověděl službu. Zbývá ještě otevřít čisticí otvor na sopouchu přes větrací mřížku obestavby v horní části a vysát saze co napadali komínem nad výměník. Bohužel bez vysavače to není možné a tak musím koupit vysavač popela, který už jsem chtěl koupit dávno.
V současné době je v domě ale pořád příjemná teplota a podle nového teploměru co jsem koupil a mám ho v podkroví v šatně je teplota v podkroví právě teď: 24st.C, v přízemí na termostatu je 23,1st.C a u počítače v pracovně mám teď 24,5st.C. Při slunečném počasí se stačí dům solárními zisky pěkně nahřát a topit začnu až bude teplota v domě pod 22 st. nebo bude Kamči a klukům zima. 
takto vypadalo pri vycisteni kominu a prvnim otevreni dvirek (pred cistenim byla vlozka prazdna)

pohled pres cistici otvor sopouchu dolu na vycistene pruduchy vymeniku

jeste zbyva vysat sopouch a horni cast vlozky nad vymenikem

pohled do sopouchu nad vlozkou pres cistici otvor

Vyvoj navstevnosti blogu 5. - 200 tis.!!!


Zdravím všechny věrné čtenáře mého blogu. Dnes jsem překročil hranici 200 tis. shlédnutí mého blogu!!!Huráááá.
Vím, že už dlouho není blog tak zajímavý, protože neaktualizuju a nevkládám tak často další články. Přesto se i na dále budu snažit zaznamenávat další postup a realizaci jednotlivých dodělávek v domě a hlavně potom v exteriéru. V příštím roce bych rád začal pracovat na venkovní dřevěné terase, pergole, dřevníku, letní kuchyni, a možná i na stavbě dílny a zahradního jezírka s vodopádem.
Letos bych potom rád vyrobil ostrůvek do kuchyně, dveře do pokojů a spoustu dalších drobných věci, které je nutné dokončit. Proto doufám, že i nadále si zveřejnění mých zkušeností, zajímavých projektů a postupů práce najde své čtenáře, kteří se třeba nechají inspirovat a ocení moji snahu jim touto cestou pomoci. Těším se na Vaše dotazy a komentáře, které mě vždy povzbudí a dodají mi energii pro psaní.
Petr