neděle 25. března 2012

DNESKA JE TO PRESNE ROK!

Dnes je to rok od prvního kopnutí (hrábnutí bagrem) do země. Přesně 25.3.2011 jsme dělali skrývku ornice.
Myslím, že za tu dobu jsem ušel pořádný kus cesty a doufám, že příští rok v tuto dobu už budu psát příspěvky z našeho nového domu.

Přikládám pár fotografií jak šel čas:
datum 14.1. 2007
dne 6.1.2009

dne 21.7.2009

dne 21.7.1009

dne 26.8.2009
 
8.3.2010
Ještě z nostalgie přikládám foto našeho přes 100 let starého kamenného domu z UK, kde jsme přes 2 roky bydleli v hrabství Yorkshire a městě Leeds. 
dne 5.1.2008 pohled z ulice (ja, Kamilka,mama a nase Honda)

dum pri pohledu z parku (bylo to super bydleni)
 Fotky stavby:
Kamilka -maminka s Kristiankem 10.7.2011

Kamilka s Kristiankem 30.7.2011 (15 dnu do porodu)
dne 10.9.2011
dne 19.2.2012
21.3.2012
VCERA



čtvrtek 22. března 2012

Pneumaticke vybaveni (kompresor a pistole)

Už je to dlouho, co jsem si plánoval koupit kompresor a hřebikovaci - sponkovaci pistoly. Hřebikovačkama na velké hřebíky se standardně montují veškeré konstrukce two by four. A sponkama zase opláštění stěn OSB deskama. Já jsem prakticky na celou stavbu používal výhradně šrouby Rapid 2000, což je sice super volba z ohledem na kvalitu spoje, ale je to dražší řešení a taky časově náročnější. 
Nyní ale budu dělat celou fasádu z prken, podbití verandy a opláštění příček, proto jsem se rozhodl koupit kompresor a sponko-hrebikovačku.
Moje požadavky:
Po nastudování několika diskuzi a stránek o pneumatickém nářadí, jsme měl více méně jasno co potrebuju pro moji potřebu.
1. mobilita a váha kompresoru, protože počítám s jeho používáním i po dokončení stavby na zakázkách podbíjení střech obkladech atd....
2. maximální tlak kompresoru do 10 bar. ( hobby kompresory dělají max. do 8 bar.) předpokládám, že toto není poslední dům, který stavím a kdybych se rozhodl koupit hřebikovacku napr. na hřebíky délky 120mm tak aby kompresor stíhal.
3. kompresor musí stíhat dávat nepřetržitý proud vzduchu min. 160litrů/min.,protože ho budu používat i na stříkací práce s moji LVLP stříkací pistoly, která potřebuje pouze 1,5bar a 160l/min. (výroba kuchyně z dýhy, schodiště, šatna, nábytek do ložnice atd...)
4. důležitou roli hraje i hlučnost stroje a celková spolehlivost
Na základě těchto kritérií jsem se rozhodl zakoupit tento profi stroj: Scheppach HC 16 profi olejový kompresor. Protože vím, že nebudu kompresor používat 8hod. každý den, tak věřím, že mi vydrží hodně dlouho. Kompresor je navic oproti hobby třide vybaven i odlučovačem vody.
Parametry:
Motor: 230 V/50 Hz
Příkon: 1 800 W / 2,5 PS
Počet otáček: 2.850 ot./min.
Pracovní tlak max.: 10 bar
Objem vzdušníku: 16 litrů
Sací výkon: 280 l/min.
Plnící množství: 220 l/min.
Regulace pracovního tlaku: ANO
Množství oleje: 0,3 l
Rozměry stroje d/š/v: 480/400/795 mm
Hlučnost: 71 dB
Hmotnost cca: 22 kg
Cena: 4645,- (doprava zdarma+sada příslušenství ofuk. pistole, hadice, dofukovaci pistole s tlakoměrem) 



Ke kompresoru jsem dále zakoupil kombinovaný stroj sponko-hrebikovacku.
Požadavky:
1. délka hřebíků do 50mm a sponky do 40mm.
2. beznastrojove otevírání ústí pro vyjmutí poškozeného hřebíku/sponky - velmi užitečná věc.
3.nízká váha
4. nastavitelný přítlak
Uvažoval jsem o koupi no-name sponkohřebikovačky napr. na aukru do 1tis. kc, ale protože už jsem se s nekvalitním nářadím několikrát spálil, tak od té doby dávám přednost profi kvalitě.(potrebuju nářadí na kvalitní práci, neuděláš kvalitní práci na nekvalitním nářadí) A proto u mě nakonec vyhrála tato hračka: Sponkovačka a hřebíkovačka NKG 40/50 PRO od firmy AIRCRAFT.
Parametry:
Hmotnost 1,34kg
Model: NKG 40/50 PRO
Pracovní tlak: 6 bar
Spotřeba vzduchu cca 0,6l/výstřel
Vhodné hřebíky typ F
Vhodné sponky typ 90
Cena 3468,-kc 




K této výbavě jsem ještě přikoupil profi tlakovou hadicí 10m Flexair 9/14,5mm. 5tis. ks hřebíků 50mm a 5tis. sponek 38mm. Celkem jsem tedy utratil "hodně peněz", proto doufám, že bude i hodně muziky.
Dnes jsem konečně mohl vše vyzkoušet v plném nasazení, protože jsem sponkoval palubky na verandě, a ocenil jsem jak lehkost a mobilitu kompresorU, který má přitom super výkon a rychle tlakuje, tak i precizní práci hrebikovacky, je lehká neklouže v ruce a 50mm hřebík projede přes suk jako nic. 




středa 21. března 2012

Veranda - montaz konstrukce

V sobotu jsem měl na stavbě pomocníky a sice moji drahou polovičku a našeho synka Kristianka. Kamca natírala palubky na verandu a já jsem mezitím připravoval kování na stojky verandy a rozměřoval přesně pozice stavitelných pozink. patek. Protože všechny díly verandy jsme měl přesně připravené a taky 3x dokončené na bílou barvu, bylo velmi důležité přesné zaměření pozic pro stojky tak, aby celá skládačka verandy do sebe zapadala, a aby pak třeba stojka nebyla nakřivo. 
Kamilka natira palubky

motaz vruto-sroubu ze spodu stojek verandy, osazeni presne pasuje na pozink patku

rozmerovani pozice pro kotveni patky
Dále jsem si připravil podpěrné body na boční zdi garáže podle plánu. A protože beton v patkách nebyl ještě pořád 100% tvrdý, rozhodl jsem se navrtat patky až v pondělí. Protože bylo celý víkend krásné počasí, tak jsme si v neděli zajeli na výlet do Zoo Lešná u Zlína.
PONDELI: hned ráno jsem začal s montáží pozink patek do betonu. Každou patku drží v betonu 4x mechanická kotva průměru 10mm. Protože závitová tyč byla zbytečně dlouhá a já měl ve stojce středový otvor hluboký jenom 8cm tak jsem všechny tyče flexou zkrátil na délku 16cm. Stojky jsou k patce přichyceny pomoci 4x "vrutosroubem" průměru 10mm. Pro lepší vystředěni stojky na patku jsem udělal ze spodu stojky pomoci ruční frézy malé osazení, takže stojka zapadne na patku přesně. Pro toto řešení ukotvení stojek jsem se rozhodl z těchto důvodů:
1. po dokončení terenich úprav nebude vidět žádné nevzhledné kování u paty stojky
2. v průběhu montáže je možno přesné výškové usazení stojky
3. 100% přesnost montáže 

patky osazeny a zavitove tyce zakraceny

beton jeste neni uplne suchy, proto kotevni srouby dotahnu na doraz pozdeji

prvni stojka

spodni vodorovna stuzujici pricka

Po nasazení první stojky na patku jsem tuto lehce zajistil matkama a výškově otáčením na závitu doladil pomoci hadicové vodováhy. potom jsem osadil spodní vodorovný ztužující překlad a všechno sešrouboval. Takto jsem pokračoval u dalších dvou stojek.
UTERY: U třetí stojky v rohu domu jsem koncový díl pouze vlepil do dlabu a zajistil popruhem (drží to fest).
Design verandy s použitím vodorovných příček mezi stojkama jsem zvolil z důvodu toho, že klasické zavětrovací "šibenice" by se na náš dům nehodily a tak jsem si vymyslel toto řešení. 
cepy jsou dost na tesno, prot jsem pouzil popruh a kladivem cepy dorazil - zadna sranda v jednom cloveku.

pricka je zajistena sroubem Rapid po osazeni stredove pricky jsem tuto zajistil taky sroubem z opacne strany (sikmo z vrchu)

docasne jsem konstrukci zavetroval latkama k domu

koncovy dil - pouze prilepeny cepem do dlabu. (pod nim je sroub co drzi pricku)

zafixovani popruhem behem lepeni

Ted už zbývalo jenom nasadit horní překlad verandy, který měl přesně zapadnout na šest čepů z nichž tři jsou 8cm dlouhé a 3 jsou 4,5cm dlouhé. Celková délka překladu je přesně 7,825m a váha cca 70kg. (je složený ze dvou části pomoci spoje "Kanava Tsugi")
Původně jsem chtěl, že tento překlad tam dáme minimálně ve 3-4 lidech. Potom jsem si řekl, že se pokusím ho aspoň připravit a vysoukat z domu před dům. Potom jsem si řekl, že když už ho mám před domem, tak ho připravím, aby se mohl už jenom vyzvednout. No a potom jsem si řekl, že nikde není ani noha a táta dneska dělá přesčas a tak jsem ho tam nakonec vysoukal sám. 
prekladovy nosnik (nejhorsi bylo dostat ho z domu)


Jeste pred vyzvednutim jsem do nej vyrezal AD 2012 (latinsky : Anno Domini - leta pane)
k vyzvednuti jsem pouzil popruhy
preklad jsem uprostred podeprel hranolkem pro lehci manipulaci
jednoduchou podperou jsme se dostal nad cepy a potom jenom posadil jednu a druhou stranu
pak jenom kladivem narazit na cepy, prisroubovat a hotovo
detali podepreni na stene garaze, v prekladech jsou drazky hloubky 3cm ktere zapadaji do nosniku

detail spoje "KanawaTsugi"

STREDA (dnes): Od rána jsem začal připravovat krovy na verandu. předvrtal jsem si otvory a postupně je rozhodil na verandu na předem označené pozice. Usadil jsem i krajní pohledový krov na garáži a všechno přišrouboval pomoci šroubů Rapid 2000 rozměrů 6x220. Mám velkou radost, že všechno sedí tak jak jsem si nakreslil a navrhnul v počítači. Odpoledne jsem potom dokončil podbití přesahu garáže palubkama a zítra bych chtěl dokončit podbití na verandě a všechno zafoliovat a zajistit kotralatama. 
montaz krovu


hotove podbiti na garazi z jizni strany

Přidat popisek
 Možná se někdo diví proč je nad vchodem ta příčka ve fólií? Pod ní se totiž ukrývá vyřezané jméno našeho domů, ale o tom zase později.