pondělí 29. srpna 2016

Zastřešení terasy

Opět po delší době zdravím Vás čtenáře mého blogu. Jsem doslova zavalený prací a tak nemám už večer sílu něco ťukat do počítače. Dnes už jsem to ale nevydržel  a musím napsat jak to vypadá s postupem prací na zastřešení terasy. 
Terasu jsem si nakreslil ve SketchUp8 už dávno před její realizací a s pomocí návrhu jsem si přesně spočítal spotřebu materiálu na stavbu.  
Nejprve jsem objednal nastavitelné pozinkované patky pro instalaci stojek do betonového základu který jsem si připravil už loňi při ralizaci prkenné podlahy terasy. Spolu s patkama jsem objednal i další konstrukční materiál jako jsou mechanické kotvy do betonu, tesařské šroubu atd....(cca 2.500,-kč)
Stejně jako celý dům jsem se rozhodl pro stavbu zastřešení použít KVH hranoly, které  jsem si objednal už 6.května. Bohužel  ani po dvou měsících mi dodavatel dřevo nedodal a tak jsem nakonec musel objednat u jiného dodavatele, kde mi dodali vše potřebné podle kusovníku do 14dnů.(cca 3m3, 35tis.kč)
Stavitelné patky už jsem měl dávno připravené a tak jsem se mohl pustit do výroby stojek  a překladů. Stejně jako je tomu u přední verandy jsem se chtěl vyhnout použití klasického zavětrování s pomocí tzv. "šibenic", protože se mi to prostě pocitově k našemu domu nehodí a chci ,aby terasa ladila s  přední částí domu.  Z toho důvodu jsem opět  použil zdvojený překlad, který tak tvoří něco jako "příhradový vazník  a stužuje celou konstrukci pergoly. Pro maximální stabilitu jsem celou konstrukci pergoly ukotvil taky ke krokvím domu ve třech bodech. 
Všechny spoje jsou čepované a zajištěné dvěma kolíky  z bukového dřeva. 
Pro lepší dotažení čepovaného spoje se používá jednoduchý trik. Nejprve se navrtají díry z boku v místě dlabu (díry jsem  nevrtal průchozí přes celou tloušťku trámu, ale končí  cca 20mm pod povrchem druhé strany) Potom se sesadí spoj a s pomocí vrtáku se označí kudy by měly procházet zajišťovací kolíky čepem. Po opětovném rozebrání spoje se potom provrtá samotný čep spoje ovšem s posunutím označeného otvoru o cca3mm tak, aby při finálním narážení kolíků do spoje měl tento snahu se dotáhnout díky  nesouososti otvorů v čepu a dlabu. (snad  je to pochopitelné - hrozně blbě se to vysvětluje)
 Takovýchto čepových spojů je na pergole celkem 23ks a protože nemám ještě vyrobenou pásovou tesařskou pilu, ani nemám tesařskou dlabačku, tak mi to dalo celkem zabrat. Všechno jsem skládal sám a protože trámky mají průřez 14x14cm a překlady jsou dlouhé přes 4,5m tak jsem si při  jejich usazování asi "strhnul pupek" a přes týden mě bolelo břicho. (nedoporučuji podceňovat)
V současné době pracuji na  osazování krovů. Stejně jako ostatní  části domu používám na povrchovu úpravu nejprve bezbarvý dřevosan a potom 2x nátěr ekologickým zušlechtěním dřeva od Dufa. 
konstruční kování

bez pomocníčků by to nešlo

přesné vyměření pozice patek

do betonu jsem kotvil mechanickýma rozpěrnýma kotvama
3m3 KVH


přeplátovaný rohový spoje překladů  s čepem stojky
selfíčko na nejvyšší příčce žebříku

osazení na hlavním rohovém nosníku úžlabí


současný  stav


8 komentářů:

 1. Dobry den Petre, nemohu na Vas nikde najit email... ted jsem nekde nasel Vase video, jak jste k sobe lepil dve vrstvy OSB desek... mohu se zeptat, jake lepidlo jste pouzil pro celoplosne spojeni a jake pro lepeni spoje v P+D? Diky, Tomas.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Tomáši,
   e-mail mám určitě uvedený v profilu, ale to nevadí. Já jsem použil lepidlo na bázi PVA-c, tedy běžné bílé lepidlo na dřevo specifikace D3 tedy něco jako Ponal, Herkules, Duvilax, atd..Pro plošné lepení je dobré lepidlo trošku přiředit, protože celkem rychle zatuhá a musí se pracovat rychle aby desky do sebe pěkně zapadly. Do spoje jsem použil stejné lepidlo. Je možné použít i PUR ale je to myslím zbytečné a dražší řešení (do P+D) Petr

   Vymazat
 2. Dobrý den, ty čtvercové dlaby jsou neuvěřitelně přesné vypadají jako dělané na CNC absolutně nechápu jak je tohle možné udělat tak dokonale. Mohu se zeptat jaké nástroje používáte?Vždyť vy i ty vnitřní stěny toho dlabu máte jako řezané pilou a přebroušené smirkem. Opravdu úžasná práce smekám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím Jane, děkuji za pochvalu. Je to velmi jednoduché, Dlaby nejprve odvrtávám a potom dlátem na hrubo vysekám materiál z dlabu a nakonec stěnu dlabu podél začistím s pomocí ruční frézy s bočním vodítkem. čela dlabu začistuju tesařským dlátem narex a japonskými dlátky hatorri, chce to samozrejmě dobře nabroušené dláto - musí holit chlupy jinak je to špatné.

   Vymazat
 3. Dobrý den, jaký způsobem jste prosím řešil nasazení sloupku na patku? Tedy aby byl ve správné pozici a výšce. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím,
   pozice patek jsem měl rozměřené v počítačovém programu SketchUP a prostě jsem si je přenesl na betonové patky a podle zaměření ukotvil spodní část patky do betonu. Samotné sloupky jsem natočil na zavitovou tyč přes ukotvenou plotýnku s matkou co je na sponím čele sloupku - jak je vidět na fotkách. No a výšku jsem měl taky podle projektu a otáčením sloupku jsem jej usadil do požadovené výšky. Pro zaměření jsem používal buď laser Dewalt nebo klasickou "šlauch-váhu"

   Vymazat
 4. My máme taky dřevěnou terasu. Dřevěné trámy, na kterých jsou střešní latě a na nich plech. Nic složité a přitom pěkného a hlavně praktického. Svůj úkol to krásně splní. Na zemi máme akorát beton a přemýšlíme s manželem, jestli ho jenom něčím natřít , nebo na něj položit nějakou dlažbu. Mně by se ale víc líbilo ho jen natřít barvou.

  OdpovědětVymazat
 5. Rozumím, jak náročné může být zvládat pracovní povinnosti a zároveň se věnovat vlastním projektům. Ale jsem ráda, že jsem si našla chvíli času se podívat na pokrok prací na zastřešení terasy. My máme už terasu hotovou, ale v létě nás čekají nové nerezové komíny. Držím palce ať vám jde práce pěkně od ruky.

  OdpovědětVymazat