pondělí 16. září 2013

KOLAUDACE!!!

Stejně jako stavba domu začíná otravným papírováním, tak i končí při shánění dokumentů pro kolaudaci. Jelikož máme dům do 150m2 tak se nedělá klasická kolaudace, ale jenom se vystavuje "souhlas s užíváním stavby". Vpraxi je to ale minimální rozdíl a musíte si připravit skoro to samé co pro klasickou kolaucaci s tím rozdílem, že dům nemusí navštívit hasiči atd..
Podle nového zákona má Stavební úřad 40 dnů na vyřízení žádosti o "souhlas s užíváním stavby" v této době by měl někdo přijet na kontrolu a vystavit tento dokument. Na internetu je spoustu návodu co všechno je třeba mít pro kolaudaci připraveno, ale protože každý dům je jiný a stojí v jiné lokalitě, tak i požadavky SU se výrazně liší.
Z vlastní zkušenosti mužů říct, že úplně nejlepší způsob jak začít řešit kolaudaci je navštívit příslušný stavební úřad a zeptat se konkrétního pracovníka, který vás má na starosti co všechno pro kolaudaci budete potřebovat. I když jsem si dělal poznámky, tak jsem byl později rád, že jsem si při tomto rozhovoru nechal zapnutý na mobilním telefonu diktafon, protože těch informací bylo najednou opravdu hodně.
V našem případě to byly tyto dokumenty: revize - spalinová cesta, elektroinstalace, dále certifikáty na SDK (staženo že stránek Rigips), prohlášení o shodě na krbovou vložku+ návod (staženo z internetu), výkres skutečného provedení změn na stavbě (pohledy - zrušení vikýřů), technologický list na difúzně otevřenou skladbu obvodových stěn (staženo z netu), techologicky list na montáž SDK pro dřevěné konstrukce (staženo z netu), geometrický plán umístění stavby (stejný jako při zápisu rozestavěné stavby do katastru), vyplněnou žádost o kolaudaci, hasičský přístroj tzv. "kolaudační", 2x hlásič kouře. A to je asi tak všechno.
KB u které jsem čerpali úvěr požaduje do půl roku od vyčerpání úvěrů doložit "souhlas s užíváním stavby" jinak požaduje doplnit do smlouvy změnu za kterou se platí 4 tis. kc!!!. Proto jsem paní ze SU prosili, aby stihla vyřízení naší žádosti v termínu, protože od podání žádosti do předložení dokumentu KB to bylo přesně těch 40 dnů. 
 Večtvrtek 5.9. nás paní navštívila a návštěva proběhla bez problémů a další středu jsme měli souhlas s užíváním doma. Huraaaa. Hned další den jsme zašli do KB a na katastr zapsat hotovu stavbu a zažádat na obecní úřad o přidělení čísla popisného. Později budeme ještě muset oběhnout výměnu občanek, řidičáku, technicaku, udělat změnu trvalého pobytu, nahlásit změnu na pojišťovně, doktor, net, atd...

8 komentářů:

 1. Přeji krásné,spokojené a šťastné bydlení :-)

  Kamila

  OdpovědětVymazat
 2. Také gratuluji. Mimochodem, chlebíčky a kafíčko nemuselo být?

  OdpovědětVymazat
 3. Děkujeme Vám všem. Martine, pani prijela v 6:30hod ráno a spěchala na autobus do práce a tak si nedala ani to kafe.

  OdpovědětVymazat
 4. Ahoj
  gratuluji ke kolaudaci.
  A přeji at se Vám krásně bydlí.hromada věcí z Tvojí stavby mne utekla protože jsem měl v záložce odkaz na pěkné truhlářství a tam to asi už pár měsíců nestíháš(což se vůbec nedivím)
  Mohl bych Ti pomoct s dveřma,mám zasroupení fi Kasard
  tak bysme třeba něco vymyslely.
  Tak držím pěsti
  Jarda

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj Jardo, diky za prani a za nabidku pomoci. Mam jeste nejaky sibirsky modrin a tak bych ho rad pouzil na oblozky dveri a nejake dvere uz jsem koupil. Dival jsem se na ten Kasard ale ja to musim vyresit do zimy a penize na dvere nemam, tak to chci vyresit co nejlevneji. Presto dekuji. Ahoj Petr

  OdpovědětVymazat
 6. Gratuluji ke krásně zvládnuté stavbě. Stavební deník po vás nechtěli? Na vašem webu jsem o něm nic nenašla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím a děkuji.
   Ne, stavební deník jsem nevedl, protože jsem stavěl svépomocí a dům má do 150m2. Ale vedl jsem si detailní položkový rozpočet v excelové tabulce, kam jsem zapisoval všechno. Petr

   Vymazat