středa 21. března 2012

Veranda - montaz konstrukce

V sobotu jsem měl na stavbě pomocníky a sice moji drahou polovičku a našeho synka Kristianka. Kamca natírala palubky na verandu a já jsem mezitím připravoval kování na stojky verandy a rozměřoval přesně pozice stavitelných pozink. patek. Protože všechny díly verandy jsme měl přesně připravené a taky 3x dokončené na bílou barvu, bylo velmi důležité přesné zaměření pozic pro stojky tak, aby celá skládačka verandy do sebe zapadala, a aby pak třeba stojka nebyla nakřivo. 
Kamilka natira palubky

motaz vruto-sroubu ze spodu stojek verandy, osazeni presne pasuje na pozink patku

rozmerovani pozice pro kotveni patky
Dále jsem si připravil podpěrné body na boční zdi garáže podle plánu. A protože beton v patkách nebyl ještě pořád 100% tvrdý, rozhodl jsem se navrtat patky až v pondělí. Protože bylo celý víkend krásné počasí, tak jsme si v neděli zajeli na výlet do Zoo Lešná u Zlína.
PONDELI: hned ráno jsem začal s montáží pozink patek do betonu. Každou patku drží v betonu 4x mechanická kotva průměru 10mm. Protože závitová tyč byla zbytečně dlouhá a já měl ve stojce středový otvor hluboký jenom 8cm tak jsem všechny tyče flexou zkrátil na délku 16cm. Stojky jsou k patce přichyceny pomoci 4x "vrutosroubem" průměru 10mm. Pro lepší vystředěni stojky na patku jsem udělal ze spodu stojky pomoci ruční frézy malé osazení, takže stojka zapadne na patku přesně. Pro toto řešení ukotvení stojek jsem se rozhodl z těchto důvodů:
1. po dokončení terenich úprav nebude vidět žádné nevzhledné kování u paty stojky
2. v průběhu montáže je možno přesné výškové usazení stojky
3. 100% přesnost montáže 

patky osazeny a zavitove tyce zakraceny

beton jeste neni uplne suchy, proto kotevni srouby dotahnu na doraz pozdeji

prvni stojka

spodni vodorovna stuzujici pricka

Po nasazení první stojky na patku jsem tuto lehce zajistil matkama a výškově otáčením na závitu doladil pomoci hadicové vodováhy. potom jsem osadil spodní vodorovný ztužující překlad a všechno sešrouboval. Takto jsem pokračoval u dalších dvou stojek.
UTERY: U třetí stojky v rohu domu jsem koncový díl pouze vlepil do dlabu a zajistil popruhem (drží to fest).
Design verandy s použitím vodorovných příček mezi stojkama jsem zvolil z důvodu toho, že klasické zavětrovací "šibenice" by se na náš dům nehodily a tak jsem si vymyslel toto řešení. 
cepy jsou dost na tesno, prot jsem pouzil popruh a kladivem cepy dorazil - zadna sranda v jednom cloveku.

pricka je zajistena sroubem Rapid po osazeni stredove pricky jsem tuto zajistil taky sroubem z opacne strany (sikmo z vrchu)

docasne jsem konstrukci zavetroval latkama k domu

koncovy dil - pouze prilepeny cepem do dlabu. (pod nim je sroub co drzi pricku)

zafixovani popruhem behem lepeni

Ted už zbývalo jenom nasadit horní překlad verandy, který měl přesně zapadnout na šest čepů z nichž tři jsou 8cm dlouhé a 3 jsou 4,5cm dlouhé. Celková délka překladu je přesně 7,825m a váha cca 70kg. (je složený ze dvou části pomoci spoje "Kanava Tsugi")
Původně jsem chtěl, že tento překlad tam dáme minimálně ve 3-4 lidech. Potom jsem si řekl, že se pokusím ho aspoň připravit a vysoukat z domu před dům. Potom jsem si řekl, že když už ho mám před domem, tak ho připravím, aby se mohl už jenom vyzvednout. No a potom jsem si řekl, že nikde není ani noha a táta dneska dělá přesčas a tak jsem ho tam nakonec vysoukal sám. 
prekladovy nosnik (nejhorsi bylo dostat ho z domu)


Jeste pred vyzvednutim jsem do nej vyrezal AD 2012 (latinsky : Anno Domini - leta pane)
k vyzvednuti jsem pouzil popruhy
preklad jsem uprostred podeprel hranolkem pro lehci manipulaci
jednoduchou podperou jsme se dostal nad cepy a potom jenom posadil jednu a druhou stranu
pak jenom kladivem narazit na cepy, prisroubovat a hotovo
detali podepreni na stene garaze, v prekladech jsou drazky hloubky 3cm ktere zapadaji do nosniku

detail spoje "KanawaTsugi"

STREDA (dnes): Od rána jsem začal připravovat krovy na verandu. předvrtal jsem si otvory a postupně je rozhodil na verandu na předem označené pozice. Usadil jsem i krajní pohledový krov na garáži a všechno přišrouboval pomoci šroubů Rapid 2000 rozměrů 6x220. Mám velkou radost, že všechno sedí tak jak jsem si nakreslil a navrhnul v počítači. Odpoledne jsem potom dokončil podbití přesahu garáže palubkama a zítra bych chtěl dokončit podbití na verandě a všechno zafoliovat a zajistit kotralatama. 
montaz krovu


hotove podbiti na garazi z jizni strany

Přidat popisek
 Možná se někdo diví proč je nad vchodem ta příčka ve fólií? Pod ní se totiž ukrývá vyřezané jméno našeho domů, ale o tom zase později.

2 komentáře:

  1. Zdravím, moc pěkná práce, smekám. Co konkrétně používáte za bílý nátěr? Vypadá to fantasticky! Děkuji

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zdravim Miloslave, dekuji za pochvalu. Ten nater je: Holzveredlung - Ekologické zušlechtění dřeva EZD od firmy Dufa http://www.ebarvylaky.cz/1164-holzveredlung-ekologick%C3%A9-zu%C5%A1lecht%C4%9Bn%C3%AD-d%C5%99eva-ezd je to vodou reditelne a ma to gelovou konzistenci, takze to vubec nesteka a krasne se s tim pracuje - muzu vrele doporucit. Bila je opravdu zariva a pritom zvyraznuje kresbu dreva. Po dvou letech vypada porad skvele - jako nove netrene. Zdravi Petr

      Vymazat