neděle 8. července 2012

VONAVA FASADA 1 CAST.

Tak jsem se konečně pustil do montáže fasádních prken ze Sibiřského modřinu na náš dům. Nejprve jsem s Kamilkou vyzkoušel jak to půjde v zadní části domu vedle balkónových dveří. Plán je takový, že se přesně do roviny založí první prkno, které má ze zadní strany drážku, do které zapadá větrací tahokov a prkno se přišroubuje v horní neviditelné části pomoci vrutů Rapid 2000 a ve spodní části nerezovýma sroubama.
prvni prkno nasi fasady


 Nerez šrouby používám jenom u podélných napojení prken a u zakládacího prkna, kde by mohlo hrozit vlivem kroucení prvního prkna vysunutí tahokovu z drážky. Pro vymezení přesných vzdálenosti jednotlivých prken jsem si vyrobil z překližky jednoduché přípravky, které mi dávají přesnou pohledovou vzdálenost mezi jednotlivýma prknama 120mm a protože prkna mají 144mm tak na přichyceni zbývá 24mm - překrytí. S Kamcou jsme potom udělali 7 rád prken po obvodu kuchyně a jídelny až po hlavní dveře do domů.
pripravek na roztece prken - pred rozrezanim na 2 stejne kusy


detail rohu kam prijde vlozit rohovy hranol 55x55mm

 Další dny jsme potom pokračoval mezi okny, kde jsem prkno přesazoval 22mm do prostoru ostění okna, tento prostor později vyplním izolaci hofatex 20mm a zaklopím prkny po obvodu okna. Pod každým oknem jsem ještě udělal větrací otvory opět kryté tahokovem, který bude později překryty parapetem, takže nebude z ulice vidět. Vedle vstupních dveří jsem ještě před montáží prken musel vložit rohový hranol, který bych tam později nedostal. A protože hranoly které jsem koupil taky v kvalitě "C" byly opravdu velmi křivé a popraskané, musel jsem si je v dílně srovnat na hoblovce a protahovače. Původní rozměr byl 70x70mm a teď mám rohové hranoly 55x55, ale jsou 100% rovné a bez prasklin a vad. Proto budu muset tyto rohové hranoly vypodkládat tak, aby ve finále roh pěkně vypadal.
instalovany rohovy hranol

nadstaveni delky hranolu

hranol jsem odsadil pomoci prilozek z OSB 22mm

detail spoje hranolu


prkna jsem rezal pod uhlem 2 st. tak aby predni hrana presne sedela i kdyby hranol nebyl presne kolmo

vyrezavani drazky pro vetraci mezeru pod oknem


mrizku jsem upevnil pomoci malych vrutu

vetraci mrizka neni az do kraje okna tak, aby po instalaci parapetu nebyla tak videt

 Protože že přední části domu pod verandou nemám udělané lešení, tak se těžká prkna nad okny nedají dávat v jednom člověku. Byl jsem proto velice rád, že se mi nabídl kamarád Ivo, se kterým se známé od malička a taky jsme spolu byly na SOU Nábytkářském. Práce s Ivošem jde jedna radost, protože Ivo je stejně jako já "od fochu" a nemusím mu nic vysvětlovat a po pár prknech stačí zavolat "jednu pětku samca" nebo "pětku bez kormidelníka" a hned mám nachystané přesně to co potřebuju. Ve finále mě ještě pozvali k ním na oběd (bydlí naproti přes ulici ve školním bytě) - no nevím, kdy mu to dokážu oplatit. Lepšího nádeníka bych si ani nemohl přát. A protože Ivo přišel i druhý den, tak jsme stihli udělat dalších 20 řad prken z jižní strany kuchyně a kdyby se nám nezadrhlo naklápění pokosové pily, kterou jsme museli rozebrat, vyčistit a namazat, tak by jsme stihli ještě aspoň 5 řad.
dodelavky mezi krovy jsme si uz delal sam

hotova cast pod verandou - je videt jenom 3cm prouzek tahokovu


detail vetraci mezery

detail podelneho spoje - vsechny spoje jsou na "pokos" a zajisteny nerez vruty



na jizni strane pod verandou bude ukryta venkovni zasuvka na vanocni osvetleni

detail krabicky
 
soucasny stav fasady

 Protože je tento týden ale pekelné horko (každý den cca 34st. a na slunku i 38st) tak jsme se na to zatím vykašlali a pokracuju že severní strany s montáží větracího roštu. Celou severní stranu domu jsme s tátou připravili během Ct a Pa.




V sobotu jsem si potom na motorce zajel k panu Hrabankovi pro další šrouby a nýty, protože už jsem neměl čím připevňovat větrací mřížky a rošty. V sobotu jsme potom s Kamilkou začali pokládat EPS do podlahy obývacího pokoje, ale o tom později.


12 komentářů:

  1. Vaše příspěvky jsou pro mne více než inspirativní, děkuji za ně.
    Mám několik málo dotazů:
    1, sibiřský modřín na fasádu vs. thermowood - toto zvažuji, thermowood není v současné době o tolik drahší, nemá však pro mně úplně ideální tvar, ale je prý stálejší bez nutnosti nákladnější povrchové úpravy. Kdyby byly cenově srovntaelnější v době kdy jste fasádu objednával, volil byste stejně?

    2, Nejsem si příliš jist skladbou obvodového pláště, můžete mi ji ve zkratce zhrnout?

    děkuji

    OdpovědětVymazat
  2. Dobry den, diky za podporu. Tady je moje odpoved:
    1. kdyby stal stejne jako sibirsky modrin tak bych vzal v te dobe thermowood. To je ale zcela nemozne, protoze ja bych za prkna na fasadu nedal nikdy 800,-kc/m bez DPH a to je muj odhad ceny thermowoodu. Dnes kdy mam hotovou skoro celou fasadu ze sibirskeho modrinu uz bych nic jineho nechtel. Je pri kazdem dotyku znat kvalita a hustota materialu s zivotnosti 100 a vice let - bez povrchove upravy!!!. Kresba a rozmanitost barvy je uzasna. Zvazuju jestli vubec pouzit prvotni a posledni nater napr.lnenym olejem, nebo to nechat na prirode. Sibirsky modrin je jeden z mala, ktery odolava bez osetreni. To co mam ja je kvalita "C" za bezkonkurencni cenu 179kc/m vc. DPH!
    2. Nevim co presne vam neni jasne tak zopakuji skladbu ve smeru z interieru:
    12,5mm SDK
    50mm instalacni rovina vyplnena izolaci
    15mm OSB stuzujici a parobrzdna vrstva
    160mm KVH kostra domu vyplnena izolaci Isover
    80mm KVH horizontalni rost vyplneny izolaci
    60mm KVH vertikalni rost vyplneny izolaci
    pojistna paropropustna folie proti vetru a desti Tyvek Solid
    30mm vetikalni podkladni rost fasady
    20mm prekladana prkna fasady sibirsky modrin

    3. Budu rad, pokud se pod prispevky podepisete, i kdyz nemate svuj blog na googluu tak, abych vedel s kym mam tu cest. Dekuji. S pozdravem Petr

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj,

    předem ti musím napsat, že jsi velmi zručný a šikovný, fakt masakr, co všechno umíš vyrobit! Pročítáme s přítelem tvůj blog, právě také stavíme svépomocí dřevostavbu, a přichází na řadu fasáda ze sibiřského modřínu. Finance se tenčí, takže jsme také skončili u obyč prken, které bychom rádi zakládali stejným způsobem. Jestli jsem to pochopila správně z fotky, kde máš detail podélného spoje, tak prkna na spoji máš uchycené každý jedním vrutem, které jsou schované pod dalším (horním) prknem a v tom horním prkně máš ještě jeden vrut viditelný ? Tak to máš po celé fasádě?

    A můžeš mi prosím poradit, řešil jsi v jakém místě ti spoje vycházejí? Jestli ve stejných místech, to znamená, že pak od spodu nahoru máš řadu vrutů a podélných spojů?Zatím mi připadá nejlepší udělat to tak, že začnu od kraje stavby/stěny zakládat první řadu 5m prknem a udělám ji celou z 5m prken, ale druhou řadu už odsadím třeba o 2,5m od kraje a třetí řadu zase začnu tím celým 5m prknem ... tak mi vznikne ob řadu podélný spoj prken ve stejném místě. Zatím to mám navržené tak a dumám tu nad tím, jak to bude vypadat. Samozřejmě všude mi to tak nevychází, kolem oken, dveří to je zas trošku jinak. Zkoušela jsem to zkreslit jinak, když to ale začnu ukládat jiným způsobem, tak možná docílím toho, že spoje nebudou vycházet na stejná místa a tím pádem se ve fasádě spoje (vruty!) ztratí, ale při zakládání každé řady budu muset měnit odsazení počátečního prkna, tím pádem 5m prkna řezat na menší kousky a to se mi zdá jako blbost... možná ty malé vruty moc řeším :D

    Díky moc Anet

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Anet, dekuji za pochvalu. Pokud jde o fasadu, tak verim ze urctite nebudete litovat a fasadu z prken si zamilujete stejne jako mi. Podelne spoje jsem delal bez ohledu na podkladni rost. Proto jsem taky pouzil u spoje vetsinou dva nerez vruty. Spoje jsem delal na ruznych mistech s ohledem na vazbu nasledujici rady. To jak popisujes zacatek 5m prkno a nad nej 2,5m je idealni stav, ale vzdy to tak nevychazi. Dulezite je aby bylo kazde prkno uchyceno apon na dvou mistech do podkladniho svisleho rostu. Kazde prkno se taky jinak krouti a kdyz byl spoj perfektni i bez vrutu, tak jsem ho tam ani nedaval. Postupem casu se nektere nezajistene spoje pohnuly, a bylo by dobre je zajistit nerez vrutem, ale zatim jsem se k tomu nedostal a jde to videt jenom pri detailnim zkoumani. Pri pouziti C kvality prken je nemozne delat spoje presne na d sebou, protoze nektere vady bylo nutne proste vykratit. V celkovem pohledu nejsou spoje prakticky videt a tak bych resil hlavne staticke upevneni jednotlivych prken aby vse dobre drzelo na miste. Nerez vruty jdou videt jenom na primem slunci, kdyz se od nich odrazi, a neni jich tam zase tolik. Bud v klidu a ver, ze se to vsechno ohledi a za cas to nebudes vubec resit a budes se jenom kochat celkovym pohledem na fasadu, vzdy kdyz se budes blizit k domu.Zdravi Petr

      Vymazat
    2. Cauky, díky za odpověď. Máš recht, jinak ty prkna uložit asi nejde, to mi docvaklo po ránu, jsem ráda, že se teda budeme ubírat správným směrem. Je taky třeba počítat s C kvalitou, takže ořezky asi budou, to jsme si třeba neuvědomili vůbec. Dneska mě napadlo, že nerez vruty hezky splynou, až fasáda zešedne do té slibované stříbřité barvy :D takže moje obavy se rozplynuly .-) V okolí máme 2 dřevostavby ze sibiřského modřínu, obě staré cca 3 roky a severní + severovýchodní strany těchto staveb jsou už komplet šedé, severní strana má skutečně nádech stříbřité barvy, vypadá to skvěle ... na jižní straně to šednout začíná, ale pořád se drží původní barva dřeva. Na fasádu se těším moc, nezbývá, než doufat, že zima nebude krutá, a že to v klidu stihneme. Díky, měj se hezky, Anet

      Vymazat
  4. ahoj, příští víkend začínám dávat svislé latě podobným způsobem, jako jsi dělal ty.
    Chtěl jsem se jenom zeptat, jestli jsi musel někdy nějak srovnávat, nebo jsi měl celou konstrukci tak OK že nebylo třeba a hlavně jak/jestli jsi řešil nasávání vzduchu do provětrané fasády nad okny a hlavně nad francouzskými okny (mám až 3 m dlouhé). díky za radu. Libor

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj Libore, srovnavat jsem nic nemusel. Diky pouziti vysuseneho KVH na celou konstrukci jsem nemel zadne problemy s krivosti steny. Nasavani vzduchu do provetravaci mezery nad a pod okny jsem resil stejne jako nasavani u paty a pod strechou fasady. S pomoci titanzinkoveho derovaneho plechu, ktery nad oknem bude vlozeny z jedne strany do drazky v prkne osteni a z druhe strany do drazky prvniho prkna nad oknem. Tyto mrizky ale jeste nemam nikde dane, protoze nemam osteni kolem oken a dveri dokoncene. Proste horni prkno osteni udelam uzsi nez bocni abych vytvoril prostor pro vlozeni 3cm siroke vetraci mrizky. Snad jsem to napsal srozumitelne. Petr

      Vymazat
  5. Dobrý deň,

    Váš blog prechádzam od vrchu až nadol už niekoľký krat = ďakujem za inšpiráciu!
    Mal by som však aj dotaz k téme fasáda - vedeli by ste prosím ešte aspoň trochu viac popísať, aký materiál ste použili na kotvenie? Všetky palubky su prichytené vrutami alebo ste použili aj nastreľovacie hřebíky?

    Ďakujem, Ľuboš.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zdravím Vás Luboši, děkuji za pochvalu. Fasáda je opravdu kotvena jen vruty Rapid 2000 a tuším že to bylo 4,5x50 a pohledové vruty ve spojích desek z nerezu. Nastřelovací hřebíky a sponky jsem používal jenom na kotvení palubky v podhledech domu, protože tam se pak přes ně šroubovala ještě kontralať která vše stáhla dohromady. Petr

      Vymazat
    2. Pozdravujem Petr,

      Neubehlo veľa času a ďalší dotaz je tu - vedeli by ste povedať, prípadne ma odkázať na detajlnejšie foto / popis k usadeniu vonkajších parapet ako ja vonkajších okenných obložiek? (verím, že viete ktorú časť myslím, neviem ako sa odborne nazýva)

      Taktiež som sa snažil dohľadať, ako ste riešili vnútornu izoláciu okolo okna, keďže kastlík je ukončený na prieniku vnútornej OSB. Je to tak, že inštalačná predstena je potiahnutá až cez špaletu "za roh" k oknu, vyplnená izoláciou a potom zaklopená SDK? Alebo sa mýlim?

      Ďakujem, Ľuboš.

      Vymazat
    3. Ahoj Luboši. Pokud si dobře vzpomínám tak pod parapet jsem si z tvrdé podlahové vaty co jsem dával do podlahý podkroví uřezal pasky do klínu se spádem od rámu okna řekněme 1cm Plechový parapet jsem potom kotvil do rámu okna v místě pod okapním falcem který byl na parapet určený a normálně jsem ho tam přišrouboval vruty tex co jsou na plechovou střešní krytinu. Vnitřní špalety jsem dělal přesně jak píšete. Udělal jsem si cca 1cm podložky na kotvení ostění kolmo k oknu a mezi tento prostor jsem dal 1cm vaty a poté zaklopil ostěním z masivní spárovky.

      Vymazat
  6. Musím povedať, že ma Vaša odpoveď potešila keďže som si nebol istý či ešte blog spravujete a podobne, takže rovnako veľke ďakujem za reakciu.
    Áno, blog je naozaj inšpiratívny nehovoriac o množstve know-how ktoré som tu načerpal. Toto leto by sme chceli staviať s rodinou svojpomocne chatu v podobe drevostavby a určite množstvo z Vaších "trikov" využijem :) A zároveň nevylučujem, že nejaký ďalší dotaz ešte vznesiem...

    S pozdravom Ľuboš.

    OdpovědětVymazat