středa 29. října 2014

Stavba opěrné zídky - sever

Už se pomalu blíží zima a já toho musím ještě spoustu stihnout než začne mrznout. Se změnou času na zimní už po práci nic venku neudělám, protože je hned tma a tak jsem využil volna v tomto týdnu, kdy jsem mohl v pondělí a úterý pracovat na terénních úpravách za domem. Vím že podle zákona musí být každá opěrná zeď vyšší než 1m schválena stavebním úřadem a vybagrováním dvora do svahu bude nutné tyto tereni lomy nějak zpevnit. Proto se chci na jaře zastavit na stavebním úřadě a získat dodatečně povolení pro tyto stavební práce, stejně jako pro stavbu přístavku = dílny. Opěrná zeď ze severní strany od sousedova pozemku je ale celkem nízká a nad terénem ze sousedovy strany bude vysoká jenom cca 30-40cm a tak myslím, že ji můžu postavit i bez povolení. Soused nic nenamítá a je rád, že se mu nebude ujíždět orná půda do mého dvora jak tomu bylo doposud.
 Nejprve jsem v sobotu dokončil vedení odpadů a přívodu vody a elektřiny na dvoře tak, abych mohl začít kopat základ pro opěrnou zeď. V pondělí jsem potom zajel do stavebnin, kde jsem nakoupil vše potřebné na stavbu zdi a to je: ztracené bednění šířky 20cm, betonářskou ocel pr.10mm, cement. Zajímavá perlička je, že prodejce neměl žádného řidiče, který by toto zboží přivezl ke mě na barák a tak mi řekl, jestli si to nechci odvézt sám jejich autem. Takže jsem tam nechal Cordobu a jejich náklaďákem jsem si přivezl zboží domů a zase jim ho potom vrátil na prodejnu a vyzvedl si svoje auto. (to jsem ještě nezažil). Štěrk jsem si nechal dovézt minulý týden.
Konstrukci zdi jsem si navrhl ve SketchUp8, abych měl představu o spotřebě materiálu.
Samotnou stavbu jsem zahájil nejprve natažením šňůrky a vyměřením přesné hranice pozemku. Sokl domu je přesně 2m od hranice pozemku a tak jsem prodloužil tuto vzdálenost dál do zahrady a získal hranici pozemku. Od této hranice jsem potom svah zarovnal a vykopal do hloubky cca 50cm (ve finále po terenich úpravách bude základ cca 70cm v zemi)
Šňůrku jsem si potom na upevňovacích kolíkách vyrovnal do vodorovné polohy a s pomocí kousků latě jsem odměřoval stejnou hloubku výkopu po celé délce zdi. Tím jsem získal perfektní rovinu pro založení zdi ve svahu. Na dno výkopu jsem rozhodil vrstvu štěrku cca 5cm a na tento podklad jsem vyléval první vrstvu betonu do kterého jsem za čerstva zakládal první řadu ztraceného bednění. Šlo to velmi dobře a beton jsem dělal hustější, aby dobře nesl betonové tvarovky. Kazdou tvarovku jsem vyvážil a doladil s pomoci velké gumové palice, která se mi už v minulosti velmi osvědčila pro tento účel. Za úterý jsem stihl vykopat cca 11m základu pro tuto zeď a odpoledne vylít a usadit první řadu tvarovek. Poslední míchačku už jsem naléval do tvarovek po tmě. Ještě za čerstva jsem si nařezal tyče a napichal je do tvarovek abych mohl v sobotu pokračovat ve vylévání dalších rád tvarovek betonem. 
moje navrhy ve SketchUp8

castecne dokoncene rozvody odpadu a vody po zahrade
foto z prubehu prace na vykopu

tady uz mam snurku usazenou vodorovne a doladuju stejnou hloubku po cele delce steny

skoro hotova prvni vrstva bedneni

pro presne upevneni velmi silne napnute snurky se mi osvedcila mala truhlarska sverka

krasne to striha rovinu - z bednenim se pracuje opravdu dobre a jednoduse


detail usazovani tvarovky do betonoveho podkladu - toto je konec steny, kde budou jenom 3 rady tvarovek
DOPLNENI FOTEK:


2 komentáře:

 1. Dobrý den.
  Váš blog je vynikající. Za pomocí šňůrky jste vytvořil vodorovnou polohu. Použil jste malou zavěšovací vodováhu či jiný způsob? Zaplnil jste první řadu bednění betonem po okraj, nebo jste ponechal rezervu ve vazbě na následující vrchní řadu bednění? Díky za odpověď a spokojené bydlení. S pozdravem Hans

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Hansi,
   diky za pochvalu. Rovinu jsem vytvoril tak, ze jsem si pripevnil snurku do libovolne polohy na jednom konci a ke druhemu koliku jsem prilozil 1,5m dlouhou vodovahu, podle ktere jsem provazek vyrovnal do vodorovne polohy. Je to myslim dostatecna rovina pro kopani zakladu zidky. Od teto snurky jsem si zpocital hloubku vykopu a s pomoci late s ryskou jsem tento vykop vyrovnal. Usadil jsem si prvni tvarovku na konci zidky do betonove loze a opet natahl snurku stejnym zpusobem. Tvarovky jsem potom podle 30cm vodovahy postupne usazoval do loze z betonu a poklepaval do presne pozice gumovou palickou pak jsem napichal roxory. Takto pripraveny zaklad jsem nechal do druheho dne zatuhnout. Potom jsem vyskladal na sucho dalsi rady bedneni a postupne vyleval a pechoval beton do tvarovek s pomoci stresni late. Delal jsem to nekolik dni a tak jsem vzdy posledni radu tvarovek vyleval jenom do poloviny aby se beton nasledne pekne spojil pri pokracovani zdeni. Jeste je pri vymerovani mozne pouzit tzv. "slauch vahu - hadicovou vahu" nebo laser, ale uz je zbytecne. Stejne budu horni hranu jeste salovat a vyrovnavat malou vrstvou betnou cca 4-5cm. silnou. S pozdravem Petr

   Vymazat