neděle 21. září 2014

Stavba suché kamené zídky


Dnes v sobotu, jsem se pustil do stavby suché zídky. V pondělí minulý týden jsme si s pomoci kamarádovi dodávky nechali dovézt dvě palety zdicích kamenů z pískovce v celkové váze cca 2,4 tun. V prodejně mají ještě velké solitérní bloky stejného druhu, které bych rád v budoucnu použil na vybudování skalky s vodopádem v klidové části zahrady. Cena materiálu byla 3,9kč/kg. Je to sice celkem drahá záležitost, ale bohužel jsme v oblasti, kde je problém sehnat dostatek kamenů třeba jenom za odvoz a tak jsme si museli připlatit. Od začátku jsem plánoval vybudování této suché zídky, protože je to velmi přírodní řešení terénních úprav a taky je pro nás sucha zídka připomínkou anglie, kde je jich všude plno.
Nemám žádné zkušenosti se stavbou suché zídky a tak jsem si opět nastudoval co nejvíc informací na internetu. Pro založení paty zídky jsem zvolil tento postup:
1.Vykopání zeminy v místě zídky na šířku cca 50cm do hloubky cca 20cm
2. nařezani a vyložení základové spáry geotextilii
3. vysypání spáry betonovým recyklátem
4. pokládka základní rady z velkých kamenů
Po vyskládani 2-3 rád kamenů jsem ze zadní strany zídky dosypal recyklát a z vnější strany geotextilie jsem dohrnul zeminu. Tento postup jsme opakoval v průběhu stavby zídky.
Použití geotextilie není nutné, ale chtěl jsem ji zde použít pro lepší dvodnováni zídky kdy se nebude zemina míchat s recyklátem a bude moct voda volně odcházet dolů do podloží.
V nejvyšším místě bude mít zídka výšku cca 60-70cm a v nejnižším cca 40 - 50cm. Trošku jsem podcenil náklon proti svahu a tak je zídka v tuto chvíli kolmá, ale s dalšíma řadama už budu ustupovat tak abych docílil sklon cca 10 st. proti svahu. Věřím, že zídka bude i tak velmi stabilní, protože zemina nebude mít takový tlak na zídku a po osazení skalničkama se celý svah zpevní. Ještě než jsem stihl zídku doskládat, tak mě opět zahnal déšť domů. 
zakladova spara pred vysypanim recyklatu


cca 15-20cm recyklatu na sirku 50cm


zalozeni zidky

prubeh stavby se zasypavanim zadni strany recyklatem

obcas jsem si pomohl zednickym kladivkem

volne kameny jsem si pro lepsi vyber rozlozil kolem


uz se to zacina rysovat

Doplneni:
Dnes jsem dokoncil zidku a rozhrnul zeminu, jeste to bude chtit par uprav a muzu se pustit do dlazdeni terasy.


DODATEK
O vikendu nam tchyne privezla spoustu kvetin a vysadila s tchanem kolem domu do pripravenych prostor. Uvidime casem jak se co rozroste, co nechame a co pujde ven.


5 komentářů:

 1. Dobrá práce. Suchou zeď jsem stavěl 50 metrů dlouhou.. a už dva roky stojí:) Tak ať se daří i té vaší.

  OdpovědětVymazat
 2. Pekna zidka....Takovych kamenu tu mam nekolik desitek tun, jen jsem zatim nenasel odvahu z nich neco takoveho postavit...Asi na to na jare vlitnu...Diky za inspiraci...

  OdpovědětVymazat
 3. Krásná zídka :-). Chtěli bychom si takto rozčlenit zahradu kolem domu, která je v mírném svahu. Jaké množství kamenu jste nakonec využil? Denisa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den Deniso,
   na tuto zídku padly celé 2 palety takže cca 2m3 kamenů- (zůstalo jich asi 10ks,které jsem dal z druhé strany garáže). Petr

   Vymazat
  2. Děkuji za informaci :-).
   Denisa

   Vymazat