neděle 9. února 2014

Palivové dříví

Jak už jsem psal, tak tuto zimu jsme zatím dům vytápěli jenom dřevem a sice zbytky ze stavby (odřezky KVH řeziva, šalovaci prkna, zbytky z fasády, kulatina z lešení atd..Doteď jsem spálil cca 3-4 prm polínek co jsem měl ve dřevníku (nevím přesně kolik se tam vejde budu to muset zítra přeměřit ) v současné době je dřevník prázdný.
Já ale musím myslet i do budoucna a připravit si na každou zimu dostatek palivového dřeva. Pro příští zimu mi přivezl tchán cca 6-7 prm topolové kulatiny, kterou mi domluvil zadarmo u nich ve firmě. Bohužel tato kulatina ležela v trávě od jara loňského roku a přivezli jsme ji teprve těsně před zimou. Proto jsou některé kusy částečně napadené hnilobou a budu ho muset nejprve nechat proschnout a pak s tím snad půjde topit. Je mi jasné, že topolové dřevo není žádný zázrak pokud jde o výhřevnost, ale jak se říká "darovanému koňovi na zuby nekoukej". Když budu porovnávat smrkové a topolové dřevo, tak na 1prm smrkového dřeva musím mít cca 1,12 prm dřeva topolového, abych dosáhl stejné výhřevnosti. Takže ten rozdíl není zase tak veliký. Takže o příští zimu mám vystarané. Ale co dál?
Mám štěstí, že naše obec je 3/4 obklopují smíšené lesy a tak obec nabízí možnost samotěžby. V minulosti, kdy byl boom plynových kotlů nebyl tak velký zájem o samotěžbu dřeva, ale se zvyšující se cenou energii, kdy hodně lidí řeší dotápění pomocí krbu a krbových kámen se výrazně zvýšil zájem o samotěžbu. Dříve chodilo na dřevo cca 15 lidí za rok a teď už je na seznamu pro tento rok přes 60 lidí a to má obec celkem cca 950 obyvatel. Já jsem se nahlašoval na obecním úřadě před cca 5ti měsíci a přišel jsem na řadu teprve teď. Funguje to tak, že obec sepíše smlouvu s těžitelem (těžit může jen ten kdo má dům v obci) dá určitou lhůtu po kterou povoluje těžbu (cca 2 týdny ) a vjezd do lesa. Kazdy si může vytěžit maximálně 10prm dřeva a cena je rozdělena podle tloušťky kulatiny a tvrdosti dřeva. Tvrdé dřevo stojí 150kč/prm. Takže za všechno zaplatím max. 1500,-kč což je opravdu super cena za palivo v mém případě na 2 zimy.
Takže poslední dva víkendy jsme s tátou naběhli do lesa s jeho Husqvarnou a nadělali přesně 10prm tvrdého dřeva. Je to cca 70% habru a 20% dubu a 10% lipa. O habru jsem se dočetl, že je to nejvýhřevnější dřevo a když ho porovnám se smrkem, tak mi stačí na 1prm smrku jenom 0,6prm habru, abych měl stejnou výhřevnost. Proto jsem zvědaví kolik tvrdého dřeva ztopím až bude pořádná zima. V lese jsme strávili minulou sobotu i část neděle a dodělali to dnes (v sobotu). Protože úsek těžby je celkem nepřístupný, tak jsme museli rozštípané polena nosit celkem vysoko (i přes 100m) do kopce tak, aby se k mim tchán mohl s velkým traktorem dostat. Ramena mě boleli ještě ve tvrtek, ale myslím, že za tu úsporu to stojí. A jak říká táta to dřevo tě zahřeje 3x. (poprvé když ho těžíš, podruhé když ho naložíš a uložíš a potřetí v krbu). Takže teď už zbývá jenom počkat na vhodné podmínky pro odvoz, je toho cca 6 tun a taky se nahlásit na příští rok na další těžbu. 


zacatek skladani hrane
foceno od nejvzdalenejsiho padleho stromu

habr se oprvdu spatne stipepripravene metry na odvoz

Žádné komentáře:

Okomentovat