úterý 15. dubna 2014

Digestoř do kuchyně 1. část


Už nějaký pátek pracuju na výrobě obestavby odsávače do kuchyně, aby jsme konečně mohli zapojit náš vestavný odsavač značky "empire". Už od začátku plánování naší anglické kuchyně jsem měl představu jak bude obestavba vypadat. Při práci v UK jsme na obestavby používali voskovanou MDF desku, která se dá krásné lepit, tmelit a hlavně stříkat barvou a díky voskování se nezvedají "chlupy" a povrch je krásné hladký. Jelikož jsem v ČR takovou desku nesehnal a klasicou MDF jsem taky neměl, rozhodl jsem se použít na výrobu truhlářskou překližku tl. 8mm. Ted už vím, že to nebyla ta nejlepší volba, ale i tak si myslím, že odsavač vypadá zajímavé a žádná návštěva zatím nekomentovala nedostatky, které vidím asi jenom já.
V první fázi jsem si v práci nařezal dílce na rozměry odsávače a vyřezal profilové dílce. Potom jsem musel vymyslet z čeho vyrobím plochy profilu ve spodní části obestvby. Způsobů je hned několik. Plocha se dá buď vyrobit frézováním oblouků z masivní spárovky a následným lepením do požadované šířky, popr. na soustruhu vytočit válec a ten potom rozříznout do požadovaného tvaru atd... Já jsem pro výrobu vnitřního oblouku použil nařezávanou MDF a na vnější oblouček jsem použil masivní spárovku z břízy, kterou jsem ručně pomoci hoblíků a broušení upravil do požadovaného tvaru. Příprava a slepení těchto části byla nejsložitější část obestavby a proto jsem taky začal tady. Jelikož jsem odsavač dělal po večerech, tak to trvalo několik týdnu a ještě dnes není kompletně hotový. Před povrchovou úpravou jsem celý odsavač vytmelil a přebrousil. Jako povrchovu úpravu jsem zvolil omyvatelnou interiérovou barvu na stěny od Ekoduru. Z důvodů toho, že nám celý kýbl zůstal z malování domu a taky proto, že jsem chtěl aby obestavba vypadala jako by byla součástí stěny.
V tuto chvily mám ještě dodělávat římsu z masivního dřeva, vlepit skleněnou zadní desku pod odsavač a do výklenku v obestavbě a taky zalištovat odsavač u napojení ke stropu.
Koupil jsem taky 2ks uhlíkových filtrů, které jsou nutné při použití odsávače v cirkulačním režimu. Filtry staly 522kc s poštovným a zdají se mi být velmi nekvalitní a řekl bych celkem "ošizené" jako většina dnešních výrobků. 
vyroba oblouzku z brezove sparovky.

obloucky jsem si namaloval z cela sparovky a hoblikem a bruskou dohladil

hruby tvar profilu

dily jsem srouboval, sponkoval a tmelil

prvni zatmeleni

zpevnujici vyztuhy jsou ze smrkovych list

pres vyklenek jsem pripevnoval obestavbu ke stene a taky napojoval kominek do digestore

pohled do utrob obestavbyvlepovani vyklenku

dole je vyrez pro stropni tram a mrizku odvetrani
namontovana obestavba

zatim to vypada jako "pest na oko" ale az se dodelaji dalsi dily kolem tak to bude super

2 komentáře:

  1. Mohu se prosím zeptat, jak jste spokojen s odsavačem a o jaký se konkrétně jedná? Také s manželem vybíráme. Mám některé favority vyhlídnuté tady, ale stále se nemůžeme rozhodnout. Tak budu ráda za jakoukoliv zkušenost :)

    OdpovědětVymazat
  2. Zdravím "Anonymní", konkrétně se jedná o odsavač Empire VD 204060, odsavač funguje pět let bez problémů a jsme spokojeni jak s výkonem tak i hlučností. Což byly hlavní kritéria při výběru. V našem případě kdy máme pasivní dům s rekuperací je důležité a nutné pužívat digestoř s uhlíkovými filtry bez přímého vývodu mimo dům. V dnešní době je opravdu hodně možností a designů a stačí si jen vybrat. Záleží i na dispozici daného prostoru a ceně. V první řadě bych ale hleděl na nejlepší poměr výkon, hlučnost a cena, což jsou pro mě hlavní kritéria. S pozdravem Petr

    OdpovědětVymazat